Olej z awokado

Olej z awokado

Owoc ten trafił do Europy w XVII wieku z Meksyku. Dziś powszechnie wykorzystujemy jego wspaniały smak, dodając go chętnie do wielu dań. Olej z awokado, bo o tym owocu mowa, stał się jednym z najczęściej wykorzystywanych naturalnych kosmetyków do twarzy i włosów. Sprawdź, jak możesz wykorzystać jego właściwości w domowej pielęgnacji!

Bogactwo składników odżywczych

Ten naturalny kosmetyk zawiera cenne, nienasycone kwasy tłuszczowe (omega-3, -6, -9) oraz liczne witaminy: PP, H, C, E, K. To również źródło mikro- i makroelementów, m.in. magnezu, fosforu, potasu i krzemu. Tak bogaty skład powoduje, że olej z awokado ma wspaniałe właściwości pielęgnacyjne. Działa dobroczynnie na skórę twarzy i ciała oraz włosy.

Olej z awokado w pielęgnacji cery

Ten naturalny kosmetyk polecany jest przede wszystkim do skóry suchej, uwrażliwionej i dojrzałej. Nawilża, zmiękcza i głęboko odżywia komórki. Olej z awokado naniesiony na twarz, dzięki zawartym w nim fitosterolom i kwasom tłuszczowym, tworzy ochronny filtr. Przeciwdziała on niekorzystnym wpływom czynników takich jak wiatr, zimno czy suche powietrze.

Ten wyjątkowy kosmetyk wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Zawiera cenne antyoksydanty, a ponadto sprzyja produkcji kolagenu. Może być stosowany na skórę pod oczami. Znany jest również ze wspomagania redukcji rozstępów i blizn.

Olej z awokado w pielęgnacji włosów

Olejowanie to zabieg, który z każdym rokiem zyskuje na popularności. Olej z awokado aplikowany na włosy dogłębnie je regeneruje i wzmacnia. Pasma stają się silne, gładkie i doskonale się układają! Odżywcze właściwości tego wyjątkowego kosmetyku warto wykorzystać też na skórze głowy. Wmasowywanie go w cebulki przyspiesza wzrost włosów i pomaga ograniczyć ich wypadanie.

Z czym łączyć olej z awokado?

Miłośnikom naturalnej pielęgnacji twarzy i włosów polecamy łączenie organicznych olei, tworząc tym samym mieszanki o jeszcze mocniejszych właściwościach odżywczych. Awokado doskonale współgra z olejami z baobabu, róży, jojoba, konopi i kiełków pszenicy, a także z masłem shea.

Pozostaw komentarz

Trzeba się zalogować, aby dodawać komentarze.